Egészség- és Önsegélyező Pénztár
Egy lehetőség, melyel csökkentheti egészsége megőrzésére fordított kiadásait
Egy lehetőség, melyel csökkentheti egészsége megőrzésére fordított kiadásait
Meglévő biztosítását szeretné felmondani, de nem tudja pontosan hogyan kell? Segítünk mindenben.
Amennyiben Ön a Generali biztosító ügyfele, abban az esetben segítünk a kár bejelentés folyamatában.
Mindenki egyedi egyedi ajánlatot kap az igénybe vehető kedvezményekkel. Mindenkinek segítünk kiválasztani a legjobb megoldást.
Egészségkártyájával készpénz nélkül, könnyen és biztonságosan vásárolhat országszerte több mint 7.000 kártyaelfogadó szolgáltatónál, számtalan lehetőséget kihasználva, s kiadásait ezzel lecsökkentve.
Biztosítási feltételek:
Egészségpénztári szolgáltatások azonnal finanszírozhatók az egészségszámláról:
• Gyógyszertári termékek, gyógyászati segédeszközök: hatóság által engedélyezett gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, vérnyomásmérő, lázmérő, gyógycipő (CE jelölés).
• Csecsemő- és betegápolási cikkek: pelenka, babakozmetikum, cumisüveg, tápszer.
• Szemüveg, kontaktlencse és tartozékai: szemüvegkeret, szemüveglencse, kontaktlencse folyadék.
• Fogászati szűrés, kezelés: fogtömés, fogszabályozás, fogpótlás.
• Egészségügyi és gyógyászati szolgáltatások.
• Orvosi vizsgálatok, műtétek, kezelések, gyógytorna.
• Egészségügyi célú egyéb szolgáltatások táppénz kiegészítése, otthoni ápolás.
• Mozgáskorlátozottak lakókörnyezetének átalakítása.
• Braille írással készült könyv, hangoskönyv.
• Gluténmentes speciális élelmiszerek vásárlásának támogatás
Az életmódjavító termékek és szolgáltatások adóköteles jövedelemnek számítanak. Az igénybevételről a pénztár év elején adóigazolást küld, amit az adóbevallásban egyéb jövedelemként kell bevallani és adózni kell utána (SZJA).
• Természetgyógyászat
• Sporteszközvásárlás
• Fogápolási cikkek
• Gyógyteák
Önsegélyező pénztári szolgáltatások a 180 napnál régebbi befizetésekből vehetők igénybe. Az adókedvezmény és az egészségszámla hozama a számlán történő jóváírást követően azonnal felhasználható önsegélyező pénztári szolgáltatási igénybevételére is.
• Szülési segély
• Gyermekgondozási támogatás
• Munkanélküliségi ellátás
• Rokkantsági járadék
• Ápolási díj kiegészítése
• Beiskolázási támogatás
• Idősgondozási támogatás
• Lakáscélú jelzáloghitel törlesztés támogatása
Az Egészség- és Önsegélyező Pénztár egyéni egészségszámlát vezet minden pénztártagja részére, ahol jóváírja a havi befizetésekből az egyéni egészségszámlára jutó részt, ehhez mehet az adójóváírás, illetve az elérhető kamat.
Az így összegyűlt összeget a tag egészségszámlája terhére az egészség megőrzésével, illetve helyreállításával kapcsolatos:
termékek vásárlására;
a pénztárral szerződésben álló szolgáltató partnereknél szolgáltatások igénybevételére;
Önsegélyező pénztári szolgáltatásokra tudja igénybevenni.
Az egyéni befizetések, munkáltatói tagdíjak és adományok után adókedvezmény vehető igénybe, melynek mértéke 20%, maximum 150.000 Ft/év, a cégek pedig kedvező feltételekkel fizethetnek munkáltatói tagdíj-hozzájárulást a dolgozók javára.
A Generali Egészségpénztár 2002-ben kezdte meg működését és 2019 végére taglétszáma meghaladta a 25 000 főt, kezelt vagyona pedig meghaladta a 3,2 milliárd Ft-ot. 2016. 04. 01-jétől a Pénztár tevékenysége önsegélyező pénztári szolgáltatásokkal bővült, a Pénztár új neve Generali Egészség- és Önsegélyező Pénztár.
CÉL:
A Pénztár legfontosabb célja, az aktív életkorban megjelenő egészségügyi kockázatok csökkentése. Pénztártagjainak olyan termékeket és szolgáltatásokat kínál, amelyek elsősorban az egész család egészségmegőrzését, a betegségek megelőzését, korai felismerését és másodsorban a betegséggel kapcsolatos kiadások csökkentését szolgálják.
Egészségpénztári szolgáltatások azonnal finanszírozhatók az egészségszámláról
Gyógyszertári termékek, készítmények
Szemüveg, kontaktlencse és tartozékaik
(orvos / optometrista javaslat vagy vénymásolat szükséges)
Hallókészülék és tartozékai
(orvosi javaslat vagy vény másolat szükséges)
Gyógyászati segédeszközök
(Minőségi tanúsítvánnyal rendelkező orvostechnikai eszközök, OGYÉI igazolással rendelkeznek)
Egészségügyi szolgáltatások
Gluténmentes speciális élelmiszerek (egyértelműnek kell lennie, hogy gluténmentes a termék, a számlát a Pénztár nevére, címére kell kiállítani)
Elszámolás: szolgáltatói szerződés és a pénztár nevére kiállított számla szükséges.
Csecsemő és betegápolási cikkek
Gyógyintézeti kezelés, ellátás
Gyógymasszázs, gyógytorna,
Elszámolás: Pénztár nevére kiállított számla szükséges.
Temetési költségek – csak a pénztártag halála esetén számolhatók el, eredeti számla és halotti anyakönyvi kivonat benyújtása mellett:
A szolgáltatás a közeli hozzátartozó nevére kiállított temetési költséget igazoló számla és a halotti anyakönyvi kivonat másolatának benyújtásával vehető igénybe.
Otthonápolás költsége – orvosi javaslat, ill. területi jegyző igazolása szükséges, csak az önkormányzat által kiadott működési engedéllyel rendelkező szolgáltató végezheti!
Elszámolás: szolgáltatói szerződés, orvosi javaslat és a pénztár nevére kiállított számla szükséges.
Látássérült és mozgáskorlátozott személyek életvitelét elősegítő szolgáltatás
Elszámolás: hatósági igazolás és pénztártag/szolgáltatásra jogosult nevére kiállított
számla szükséges.
Elszámolás: hatósági igazolás és pénztártag/szolgáltatásra jogosult nevére kiállított
számla szükséges.
Táppénz kiegészítése – csak a pénztártag veheti igénybe: a nettó kiesett jövedelem igényelhető. (Az ehhez szükséges nyomtatvány egy részét a munkáltató a táppénzes igazolás alapján állítja ki.)
Elszámolás: Formanyomtatvány és keresőképtelenséget igazoló dokumentum másolata szükséges
Az életmódjavító termékek és szolgáltatások adóköteles jövedelemnek számítanak. Az igénybevételről a pénztár év elején adóigazolást küld, amit az adóbevallásban egyéb jövedelemként kell bevallani és adózni kell utána (SZJA).
Természetgyógyászati szolgáltatás:
amely a természetgyógyászati tevékenység gyakorlásának egyes kérdéseiről szóló jogszabályban felsorolt, az ott meghatározott feltételeknek megfelelő szolgáltató által nyújtott – az 51/B. § (1) bekezdésében meghatározott szolgáltatási körbe nem tartozó – szolgáltatások igénybevételének támogatása lehet;
Elszámolás: Szolgáltatói szerződés, pénztár nevére kiállított számla és nyilatkozat életmódjavító egészségpénztári szolgáltatások igénybevételéről.
Sporteszköz vásárlásának támogatása:
melynek keretében az aktív testmozgást segítő sporteszköz (ideértve a sporttevékenység során a testi épséget közvetlenül védő kiegészítő eszközöket is, mint kar-, könyök-, térd- és fejvédő) vásárlása, illetve bérlése támogatható.
A Pénztár a támogatás szempontjából nem tekinti sporteszköznek a:
− sportruházatot, sportlábbelit,
− sporteszközök szállítására és tárolására szolgáló eszközöket,
− sporteszközök alkatrészeit,
− nem emberi izomerővel hajtott eszközöket.
Elszámolás: Pénztár/pénztártag/szolgáltatásra jogosult nevére kiállított számla és nyilatkozat életmódjavító egészségpénztári szolgáltatások igénybevételéről.
Gyógyteák, fog és szájápolók megvásárlásának támogatása
Elszámolás: Pénztár/pénztártag/szolgáltatásra jogosult nevére kiállított számla és nyilatkozat életmódjavító egészségpénztári szolgáltatások igénybevételéről.
A tagi befizetés, munkáltatói hozzájárulás, támogatás, adomány a befizetést követő 180 napon belül nem használható fel önsegélyező szolgáltatás finanszírozására. Szolgáltatás a tag vagy szolgáltatásra jogosult közeli hozzátartozó erre vonatkozó írásbeli igénylése alapján, az egyes szolgáltatások alapjául szolgáló esemény bekövetkezése után, vagy állapot fennállása idején teljesíthető.
A szolgáltatás iránti igényt az esemény bekövetkezését, állapot kialakulását, illetve a jogosultságot igazoló dokumentum kézhezvételét követő 120 napon belül kell benyújtani.
Egyszeri és eseti jellegű szolgáltatásoknál a teljesítés (vagy a rendszeres kifizetések) legfeljebb 2 részletben történnek:
Első részlet: a tag számláján az igénylés elbírálásakor önsegélyező szolgáltatásra rendelkezésre álló, szabadon felhasználható egyenleg, de minimum 5.000 Ft. Második részlet: legkésőbb az igény elbírálását követő 200. napon, az igényből még ki nem fizetett rész, de maximum az egyéni számla önsegélyező szolgáltatásra rendelkezésre álló egyenlegének erejéig. (Legkisebb kifizethető összeg 5.000Ft.) Ezt követően az igény lezárásra kerül, még akkor is, ha a második részlettel az igény teljes összege nem volt teljesíthető. Az igényelt összeg a tag egyéni számláján zárolásra kerül.
A pénztártagnak lehetősége van a pénztárhoz benyújtott írásbeli kérése alapján az igényt a végelszámolás időpontja előtt is lezáratni, ekkor a megszüntetési kérelem elbírálásakor a számlán rendelkezésre álló, szabadon felhasználható 180 napnál régebbi befizetések összegének kifizetésével megtörténik a végelszámolás. (Legkisebb kifizethető összeg 5.000Ft)
A járadék jellegű önsegélyező szolgáltatásokat (gyermekgondozási támogatás, gyermeknevelési támogatás, munkanélküliek támogatása, rokkantsági járadék, ápolási díj kiegészítése, bányászjáradék kiegészítése) a Pénztár az önsegélyező szolgáltatási igény bejelentését követően, havi rendszerességgel nyújtja.
Az első havi járadéktag folyósításának feltétele, hogy a szükséges dokumentumok adott hónap 10-ig beérkezzenek.
A Pénztár a további járadéktagokat legkésőbb minden hónap 25. napján, vagy az azt megelőző munkanapon utalja, amennyiben a Pénztártag egyéni számláján a megfelelő fedezet részben vagy egészben rendelkezésre áll, legkisebb kifizethető összeg 5.000 forint.
Az esetlegesen ki nem fizetett számlák nem kerülnek visszaküldésre, utólagos kifizetésükre nincs mód, az adott havi járadéktag lezárásra kerül.
1) Szülési segély
A tag vagy a szolgáltatásra jogosult szülési segélyben részesülhet. A Pénztár a szolgáltatást a magzat 91. napos korától a megszületéséig, vagy a gyermek megszületése/örökbefogadása esetén nyújthatja, a gyermeket nevelő vagy örökbefogadó szülő részére.
Szolgáltatás összege: maximum 1.000.000 Ft.
Teljesítés módja: eseti
2) Gyermekgondozási támogatás
A tag vagy szolgáltatásra jogosult, aki csecsemőgondozási / gyermekgondozási ellátásban részesül gyermekgondozási támogatást igényelhet: a csecsemőgondozási / gyermekgondozási díj kiegészíthető a folyósítás időtartama alatt az ellátás alapjául szolgáló összeg mértékéig (egy igazolás alapján, egyszer; maximum az ellátási díj és az ellátás alapjául szolgáló összeg különbözetéig és legfeljebb az ellátás folyósításának tartamára igényelhető a támogatás.)
Teljesítés módja: Havi rendszeres folyósítás az alapjául szolgáló juttatás időtartamára.
3) Gyermeknevelési támogatás
A tag vagy a szolgáltatásra jogosult gyermeknevelési támogatást igényelhet, a gyermekgondozást segítő ellátás/gyermeknevelési támogatás kiegészíthető a folyósítás időtartama alatt, maximum az ellátás/támogatás összegével.
Teljesítés módja: Havi rendszeres folyósítás az alapjául szolgáló juttatás időtartamára.
4) Munkanélküliek támogatása
A pénztár azon pénztártagok részére nyújthatja, akiknek jövedelemszerző tevékenysége megszűnt és nyugellátásra nem jogosultak. A szolgáltatás az álláskeresési járadék, álláskeresési segély összegének – a folyósítás időtartama alatti – kiegészítésére igényelhető.
Szolgáltatás összege: maximum az ellátás és az alapjául szolgáló összeg különbözete erejéig.
Teljesítés módja: Havi rendszeres folyósítás az alapjául szolgáló juttatás időtartamára.
5) Rokkantsági járadék, ápolási díj kiegészítése
A tag vagy a szolgáltatásra jogosult a rokkantsági járadék valamint az ápolási díj összegének kiegészítését igényelheti, a folyósítás időtartama alatt.
Szolgáltatás összege: maximum a rokkantsági járadék, ápolási díj időtartama alatt fizetett ellátással megegyező összeg.
Teljesítés módja: Havi rendszeres szolgáltatás az alapjául szolgáló juttatás folyósítási időtartamára, az igazolás szerint.
6) Bányászjáradék kiegészítése
Bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, vagy a járadék kiegészítése a folyósítás alatt.
Szolgáltatás összege: a fizetett járandóság és az alapjául szolgáló összeg különbözete.
Teljesítés módja: Havi rendszeres szolgáltatás az alapjául szolgáló juttatásának folyósítási időtartamára, de legfeljebb az adott naptári évre.
Igénybe vevő: pénztártag
7) Temetési szolgáltatás
A szolgáltatást a pénztár a pénztártagnak közeli hozzátartozója halála esetén nyújthatja (házastárs, egyeneságbeli rokon, örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermek, örökbefogadó-, a mostoha- és nevelőszülő, testvér), a tag egyéni számláján rendelkezésre álló egyenlegének terhére (nem szükséges, hogy a befizetések 180 napja a számlán legyenek).
Szolgáltatás összege: A benyújtott számlák ellenértéke
Teljesítés módja: Eseti szolgáltatás
8) Beiskolázási támogatás
A törvényben meghatározott gyermek, tanuló (óvodás, általános iskolai, gimnáziumi, szak- és szakközépiskolai tanuló) számára, a rá tekintettel családi pótlékra jogosult személy által igénybe vehető – nevelési-évkezdési, tanévkezdési (beiskolázási) támogatás – szolgáltatás, ha: tanévenként igazolja az óvoda / iskolalátogatást.
Szolgáltatás összege: évente gyermekenként a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér összege, legfeljebb a gyermek 16 éves koráig.
Teljesítés módja: 120 napnál nem régebbi igazolás és a vásárolt termékekről szóló eredeti számlák alapján. (gyermekruha, cipő, kabát, póló, taneszköz, stb) A számláknak arra az időszakra kell szólnia, amelyik tanévre az igazolás szól, a tanév végét követő 120 napon túl a pénztár számlát már nem fogad el.
Igénybe vevő: pénztártag, szolgáltatásra jogosult, aki a családi pótlékot kapja.
9) Felsőoktatási költségtérítés
A felsőoktatásról szóló törvényben felsorolt, államilag elismert felsőoktatási intézményében hallgatói jogviszonnyal rendelkező 25. életévét be nem töltött természetes személy (nappali, levelező és esti képzés is) tekintetében kifizetett költségtérítés (tandíj), térítési díj, kollégiumi díj, albérleti díj megtérítésére igényelheti a pénztártag vagy a szolgáltatásra jogosult.
A szolgáltatás összege: évente gyermekenként legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér mértékéig.
Teljesítés módja: 120 napnál nem régebbi hallgatói jogviszonyról szóló igazolásban feltüntetett időszakra az (félévente kell az igazolást benyújtani), az időszakra – a gyermek nevére, címére szóló – számlák alapján. A félév végét követő 120 napon túl a pénztár számlát már nem fogad el.
10) Idősgondozás támogatása
A pénztártag vagy közeli hozzátartozója részére, a gondozási, ápolási intézményben való elhelyezés napi vagy havi díjának támogatására, az elhelyezés tartamára, az igazolt napi vagy havi díj, de legfeljebb a nyugdíjminimum összegének mértékéig igényelhető. (Nyugdíjminimum: 28.500 Ft./hó)
Teljesítés módja: igazolás szükséges a gondozási/ápolási intézményben történt elhelyezésről és az elhelyezés ellenértékéről. A kifizetés az igénylő nevére és címére kiállított és beküldött eredeti számlák alapján, (amelyek tartalmazzák a gondozott nevét), az adott havi befizetés igazolások beérkezését követően a tagi számla 180 napos fedezetének terhére történik. (A havi befizetés igazolások beküldésére a befizetés hónapját követő 120 napon belül van lehetőség.)
11) Közüzemi díjak finanszírozásának támogatása
A pénztártag által fizetendő közüzemi díjak (villamos energia, gáz, ivóvíz, csatornadíj) megtérítésére biztosítható, aki a földgázellátásról és a villamos energiáról szóló törvényekben meghatározott védendő fogyasztónak minősül. A támogatás havi összege a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15 %-a lehet.
Teljesítés módja: a védendő fogyasztói státuszra vonatkozó hivatalos éves igazolás időtartamára, a beküldött számlák és befizetés igazolások alapján.
12) Lakáscélú jelzáloghitel törlesztésének támogatása
A pénztár a folyósító hitelintézet által kiadott, a pénztártag által teljesített befizetését igazoló dokumentum illetve hitelszerződés alapján a pénztártag részére fizetheti meg. támogatás havi összege legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15%-a lehet. A jogszabályban előírt havi maximum egy tagnak havonta kifizethető maximum összeget jelent.
Teljesítés módja: havonta, a befizetést igazoló bankszámlakivonatok alapján (arra a hónapra igényelhető a támogatás, aminek törlesztése bankszámlakivonattal alátámasztott)
Igénybe vevő: kizárólag a pénztártag, aki a hitelszerződésben adós vagy adóstárs, illetve tulajdonos a folyószámla szerződésben is, vagy egy háztartásban élő házastársa a számlatulajdonosnak, ahonnan a törlesztés történik.
Szolgáltatás igénybevétele esetén
Generali Egészség- és Önsegélyező Pénztár nevére, címére kiállított számla, feltűntetve rajta a tag neve vagy pénztári tagsági azonosítója.
Számlázási cím:
Generali Egészség- és Önsegélyező Pénztár
1066 Budapest, Teréz krt. 42-44.
tag azonosító: xxxxx
Termékvásárlás alkalmával
Igénybevevő (tag, hozzátartozó) nevére és címére kiállított eredeti ÁFÁ-s számla + szükség szerint a tag általi igazolás a közeli hozzátartozói státuszról.
A tagsági jogviszony létrejöttekor, a személyes azonosítást és a belépési díj megfizetését követően a Pénztártagok részére a Pénztár ingyen bocsátja rendelkezésre az első 3 évre a Generali Egészségkártyát.
A kártya aktiválás után (bankkártyához hasonló) mágneskártya; a kártyaelfogadó partnereknél a tagnak nem kell készpénzben fizetni a vásárlásért, használatakor ellenőrzésre kerül a fedezet és a vásárlás díját a Pénztár rendezi.
3 év után a főkártya használati díja: 2.600 Ft/3év.
Lehetőség van (közeli hozzátartozó részére) társkártyát is igényelniV(max. 4db), feltételei:
• a tag átvilágítása megtörténjen,
• aktivált főkártyával rendelkezzen,
• számláján rendelkezésre álljon a társkártya díja: 1.300 Ft/3 év
A kártya aktiválható:
• az ugyfelkapu.generalikartya.hu oldalon, az Aktiválás menüben,
• e-mail-en a kartya.hu@generali.com címen,
• telefonon keresztül munkanapokon 8-17 óráig, a pénztár telefonos ügyfélszolgálatán
Magánszemélyek által fizetett tagdíjak,
– munkáltatói tagdíjak és
– munkáltatói adományok
után együttesen 20% személyi jövedelemadó kedvezmény vehető igénybe, azaz az éves tagdíjbefizetés 20%-át az adóhivatal a pénztártag által – az adóbevallásában – megjelölt, önkéntes pénztári számlára utalja vissza (amennyiben a megjelölt számlára tárgyévben tagdíjfizetés történt!).
Amennyiben a pénztártag legalább 24 hónapra leköti a megtakarítását, a lekötött részre további 10% adókedvezmény vehető igénybe.
Amennyiben a pénztártag a kormányrendeletben meghatározott prevenciós szolgáltatásokat választja, azok ellenértékének 10%-a további adókedvezményként érvényesíthető.
A felsorolt adókedvezmények mértéke maximum 150.000 Ft/év.
(A max. 150.000Ft összevontan értendő: Önkéntes Nyugdíjpénztár, Egészségpénztár és Önsegélyező Pénztárban igénybevett adókedvezmény együttesen.)
A tagok év elején adóigazolást kapnak az előző évben adókedvezményre jogosító befizetésekről, amely alapján lehet a bevallásban az SZJA kedvezményt érvényesíteni.
Az adókedvezményt az adóhatóság, a pénztártag által a bevallásban megjelölt önkéntes pénztári számlájára utalja vissza, a Pénztár pedig 100%-ban jóváírja a tag egyéni számláján.
A személyi jövedelemadó kedvezmény igénybevétel nem függ a pénztártag jövedelmétől (de csak annyi adókedvezményt lehet igénybe venni, amennyi SZJA befizetés történt).
Az egészségszámla alakulása a befizetések, költségek és adókedvezmények figyelembevételével;
Éves tagdíj | 36 000 Ft | 60 000 Ft | 120 000 Ft | 180 000 Ft | 240 000 Ft | 360 000 Ft | 750 000 Ft |
Egészségszámlán jóváírt összeg |
32 760 Ft | 54 600 Ft | 109 200 Ft | 167 700 Ft | 226 200 Ft | 343 800 Ft | 727 950 Ft |
Adókedvezmény | 7 200 Ft | 12 000 Ft | 24 000 Ft | 36 000 Ft | 48 000 Ft | 72 000 Ft | 150 000 Ft |
Éves szinten felhasználható összeg |
39 960 Ft | 66 600 Ft | 133 200 Ft | 203 700 Ft | 274 200 Ft | 415 800 Ft | 877 950 Ft |
Éves nyereség |
11% | 11% | 11% | 13% | 14% | 16% | 17% |
Akár évi 17%-os megtakarítás az egészség megőrzésével kapcsolatos költségekből!
Kedvező költséghatékonyság
A Pénztár sávos (az éves befizetés összegétől függően egyre kedvezőbb) tagdíjfelosztási rendszert működtet.
Egészségpénztári tagként, Ön az alábbi kedvezmények igénybevételére jogosult:
Az egészség- és önsegélyező pénztári befizetésekre évente 20% személyi jövedelem adó-visszatérítés igényelhető:
– a Tag által teljesített egyéni tagdíj befizetésekre; a teljes befizetett (azaz nem csak a tagi számlán jóváírt) összeg után,
– 2019-től a Munkáltató által átvállalt tagdíj összeg után,
– munkáltatói támogatásként az egyéni számlán jóváírt adományok után.
– Egészségének megőrzését elősegítő, prevenciós szolgáltatások igénybevétele esetén a szolgáltatások ellenértékének 10%-a is adókedvezményként érvényesíthető.
– További 10% adókedvezményt jelent, ha legalább 24 hónapra leköti az egyéni egészségszámláján levő összeget, vagy annak egy részét.
A felsorolt kedvezmények mértéke évente maximum 150 000 Ft lehet. A visszaigényelt adókedvezmény pedig az Ön egyéni egészségszámláján 100%-ban jóváírásra kerül.
Összesítve:
Eseti jelleggel Ön évente többször is kiegészítheti az éves befizetést, hogy kihasználhassa a maximális adókedvezményt!
A visszaigényelhető adót az adóhatóság – az Ön által az adóbevallásában megjelölt – önkéntes pénztárba utalja, és a pénztár az Ön egyéni számlájára könyveli.
Pénztártagjainknak minden év elején adóigazolást küldünk az előző évben teljesített befizetésekről.
A pénztár tagja lehet az a természetes személy, aki
a) a 16. életévét betöltötte;
b) az Alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek ismeri el;
c) tagdíjfizetést vállal, vagy helyette a munkáltató a tagdíjfizetést részben vagy egészben átvállalja
A biztosított az a természetes személy, akit a biztosítási szerződésben biztosítottként neveztek meg, és akinek az életével, egészségi állapotával kapcsolatos eseményekre a szerződés létrejön.
Ha a szerződő és a biztosított különböző személy, a szerződés létrejöttéhez és módosításához a biztosított írásbeli hozzájárulása szükséges. A biztosított a biztosítási szerződés létrejöttéhez adott hozzájárulását
írásban bármikor visszavonhatja. Ennek következtében a szerződés az aktuális biztosítási időszak végével megszűnik, kivéve, ha a biztosított a szerződő fél írásbeli hozzájárulásával a szerződésbe szerződőként belép.
a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és neveltgyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér és az élettárs.
Kedvezményezett az a szerződő és a biztosított által megnevezett személy, aki a szerződésben meghatározott biztosítási szolgáltatásokra jogosult.
A szerződő a biztosított írásbeli hozzájárulásával ajánlattételkor, illetve a biztosítási szerződés hatálya alatt bármikor a biztosítóhoz címzett és a biztosítónak eljuttatott írásbeli nyilatkozattal kedvezményezettet jelölhet meg, illetve bármikor ugyanilyen formában a kedvezményezett jelölést módosíthatja feltéve, hogy a kedvezményezett jelölés vagy annak módosítása a biztosítási esemény bekövetkezése előtt a biztosító tudomására jut.
olyan elektronikus kártya, amely lehetővé teszi a kártyabirtokos azonosítását, áru és szolgáltatás vásárlását készpénzfizetés nélkül, kedvezmények érvényesítését és mindezek ellenőrzését.
a) egészségügyi szolgáltatás
b) otthoni gondozás
c) gyógytorna, gyógymasszázs és fizioterápiás kezelés igénybevételének támogatása;
d) látássérült személyek életvitelét elősegítő szolgáltatás
e) életvitelt elősegítő szolgáltatás
f) a szenvedélybetegségről való leszoktatásra irányuló kezelések támogatása
g) a gyógyszer és gyógyászati segédeszköz árának támogatása
h) pénzbeli kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatások
i) hátramaradottak segélyezése: a pénztártag halála esetén
j) az egészségügyi államigazgatási szerv által nyilvántartásba vett, gluténmentes
speciális élelmiszerek vásárlásának támogatása
k) szolgáltatást finanszírozó egészségbiztosítások (betegség biztosítások) díjának
fizetése
a) természetgyógyászati szolgáltatás,
b) sporteszköz vásárlásának támogatása
c) gyógyteák, fog- és szájápolók megvásárlásának támogatása.
a) a gyermek születéséhez kapcsolódó ellátások
i. szülési segély
ii. gyermekgondozási támogatás
iii. gyermeknevelési támogatás
b) munkanélküliségi ellátások
c) kieső jövedelem pótlása
i. bányászjáradék kiegészítése
ii. rokkantsági járadék, ápolási díj kiegészítése
d) temetési szolgáltatás, a pénztártag közeli hozzátartozójának halála esetén
e) beiskolázási támogatás, felsőoktatási költségtérítés
f) idősgondozás támogatása
g) közüzemi díjak megfizetésének támogatása
h) lakáscélú jelzáloghitel törlesztésének támogatása
A szerződő és a biztosított közlési kötelezettsége
A közlési kötelezettség alapján a szerződő és a biztosított szerződéskötéskor, a kiegészítő biztosítások körének bővítésekor és a biztosítási összegek növelésekor, továbbá a biztosítási szerződéssel kapcsolatos szolgáltatási igény bejelentése esetén kötelesek a biztosítóval közölni minden olyan körülményt, amely a biztosítási kockázat elvállalása, valamint a szolgáltatási igény elbírálása szempontjából lényeges, és amelyet ismertek vagy ismerniük kellett.
A biztosító kérdéseire adott hiánytalan és a valóságnak megfelelő válaszokkal, valamint a biztosító által rendszeresített formanyomtatványon és/vagy hangfelvételen szereplő nyilatkozatok valóságnak megfelelő megtételével a felek a közlési kötelezettségüknek eleget tesznek. A kérdések megválaszolatlanul hagyása önmagában nem jelenti a közlési kötelezettség megsértését.
A közlésre és változás bejelentésére irányuló kötelezettség egyaránt terheli a szerződő felet és a biztosítottat; egyikük sem hivatkozhat olyan körülményre, amelyet bármelyikük elmulasztott a biztosítóval közölni, noha arról tudnia kellett, és a közlésre vagy bejelentésre köteles lett volna.
A biztosító a biztosított hozzájárulása alapján a közölt adatokat ellenőrizheti és e célból a biztosított egészségi állapotára, tevékenységére (foglalkozás, munka, sport, egyéb), életkörülményeire vonatkozó további kérdéseket tehet fel, orvosi, egészségi és/ vagy tesztvizsgálatot írhat elő. Az orvosi, egészségi és tesztvizsgálat elvégzése a szerződőt és a biztosítottat közlési kötelezettségük alól nem mentesíti.
A szerződő és a biztosított változásbejelentési kötelezettsége
A szerződő és a biztosított kötelesek a biztosítás fennállása alatt 5 munkanapon belül írásban bejelenteni az ajánlaton közölt, illetve a szerződésben szereplő lényeges körülmények megváltozását, továbbá a szerződő 5 munkanapon belül köteles bejelenteni a saját, illetve a tényleges tulajdonos azonosítási adataiban beállott változást.
Lényeges körülménynek minősül mindaz, amire a biztosító kérdést tett fel, továbbá amire vonatkozóan a szerződő vagy a biztosított nyilatkozattételi kötelezettségét előírta, így különösen a szerződő és a biztosított neve, címe, levelezési címe, továbbá a biztosított tevékenységének (foglalkozás, munka, sport, egyéb) megváltozása. A biztosított egészségi állapotában beállott változást nem köteles a biztosítónak bejelenteni.
Az Egészség- és Önsegélyező Pénztár egyéni egészségszámlát vezet minden pénztártagja részére, ahol jóváírja a havi befizetésekből az egyéni egészségszámlára jutó részt, ehhez mehet az adójóváírás, illetve az elérhető kamat.
A szerződésben biztosított személy életkorának a szerződés megkötésekor el kell érnie a 15 évet, de a 99 évet nem haladhatja meg.
) A Pénztár az önsegélyező szolgáltatási igény bejelentését követően az egyszeri és eseti jellegű (szülési segély, temetési szolgáltatás, beiskolázási támogatás, felsőoktatási költségtérítés, idősgondozás támogatása, közüzemi díjak finanszírozásának támogatása, lakáscélú jelzáloghitel törlesztésének támogatása) önsegélyező szolgáltatásokat az alábbiak szerint fizeti ki:
A kifizetés legfeljebb 2 részletben történhet.
– Első részlet: a 180 napos egyenleg rendelkezésre állása esetén az igénylés beérkezését követő 25 munkanapon belül. Ha 180 napos egyenleg csak az igénylés elbírálását követően keletkezik, akkor az első részlet kifizetésére a 180 napos egyenleg keletkezésétől számított 25 napon belül kerül sor. A minimális kifizetés összege mindkét esetben 5000 Ft.
– Második részlet: hetente vizsgálva, legkésőbb az igénylés elbírálását követő 200. napon az igényből még ki nem fizetett rész, legfeljebb a kifizetés időpontjában rendelkezésre álló, szabadon felhasználható 180 napnál régebben befizetett összeg, de minimum 5000 Ft.
– Ezt követően az igény lezárásra kerül, függetlenül attól, hogy történt-e kifizetés vagy sem. Időkorlát az elszámolásra: az igény rögzítését követő 200. nap.
(2) A Pénztár az önsegélyező szolgáltatási igény bejelentését követően a járadék jellegű önsegélyező szolgáltatást (gyermekgondozási támogatás, gyermeknevelési támogatás, munkanélküliek támogatása, rokkantsági járadék, ápolási díj kiegészítése, bányászjáradék kiegészítése) legkésőbb minden hónap 25. napján, vagy az azt megelőző munkanapon utalja, amennyiben a Pénztártag egyéni számláján a megfelelő fedezet rendelkezésre áll,
valamint az utaláshoz szükséges dokumentumok adott hónap 10-ig beérkeztek.
A tagsági jogviszony megszűnik:
a) a tag pénztárból való kilépésével;
b) kizárással;
c) a tag halálával;
d) más pénztárba történő átlépéssel;
e) a pénztár jogutód nélküli megszűnésével.
A tagdíj havi, negyedéves, féléves vagy éves rendszerességgel fizethető. A tagdíj a tárgyidőszakban esedékes, és legkésőbb a tárgyidőszakot követő hónap 12. napjáig fizetendő meg, azzal, hogy a tagdíj megfizetésének a napja legkésőbb a tárgyév utolsó napja lehet a decemberi havi, a negyedik negyedéves, a második féléves, illetve éves
tagdíj esetén.
A tagdíjfizetési kötelezettség
– banki átutalással havi, negyedéves, féléves és éves rendszerességgel;
– csoportos beszedési megbízással havi rendszerességgel;
– készpénzátutalási megbízással (sárga csekkel) negyedéves, féléves és éves rendszerességgel teljesíthető.
Készpénzátutalással teljesíthető legkisebb összeg 9000 forint.
Banki átutalás
A tagdíjat a banknak adott állandó megbízással átutalhatja lakossági bankszámlájáról. A közleményben kérjük tüntesse fel nevét és tagsági azonosítóját.
Csoportos beszedési megbízás (Inkasszó)
Pénztárunk kezdeményezi a tagdíjak beszedését az Ön számlavezető bankjánál. Ehhez kérjük töltse ki Csoportos beszedési megbízás nyomtatványunkat, és aláírás után juttassa el levelezési címünkre.
Munkáltatói átutalás
Foglalkoztatójánál igényelheti, hogy a béréből levonva munkáltatója utalja át Pénztárunknak az Ön tagdíját. Ha a tagdíjfizetésnek ezt a módját választja, mentesül a tranzakciós illeték megfizetése alól!
Kafetéria rendszeren keresztül is utalhat hozzájárulást egyéni számlájára.
Amennyiben munkáltatója részben vagy egészben átvállalja a tagdíjfizetést, munkáltatói szerződés megkötése szükséges Pénztárunkkal.
A tagdíj-befizetéseket az adott hónapot követő hónap 15. napjáig az UniCredit Banknál vezetett 10918001-00000097-08110006 számú számlára kell befizetni. A közlemény rovatban minden esetben fel kell tüntetni, hogy az utalás melyik hónapra vonatkozik.
A tagdíjak utalásával egy időben kell eljuttatni a Pénztár levelezési vagy epbevallas.hu@generali.com e-mail címére a tagdíjfeladási listát is, amely alapján a munkáltató befizetéséből a munkavállalók számláira könyveljük az őket megillető összeget.
A tag a tagdíjon kívül eseti befizetéseket is teljesíthet. Az eseti befizetéseket nem kell a pénztárnak bejelenteni. Az eseti befizetés történhet postai befizetéssel vagy átutalással. Az eseti befizetések a tagdíj felosztásával megegyezően kerülnek az egyes tartalékok között felosztásra. Az eseti befizetés összege csekkes befizetés esetén nem lehet kevesebb, mint 9000 forint.
Az adó-visszatérítés azt jelenti, hogy az egészségpénztári számlájára befizetett megtakarításának 20%-át visszaigényelheti személyi jövedelemadójából az adóbevallás során (évente akár 150 000 Ft-ot).
A visszaigényelt összeget egészségpénztári számlájára utalja vissza a NAV a bevallás benyújtását követő 30 napon belül, amit újabb egészségügyi vagy önsegélyező kiadásra fordíthat.
A tagi befizetésből, munkáltatói hozzájárulásból, támogatásból, adományból történő kifizetés esetén a befizetéstől számított 180 naptári nap, amelynek elteltével az egyéni önsegélyező szolgáltatáshoz a pénztártag és a szolgáltatásra jogosult közeli hozzátartozó hozzájuthat.
Az igénybe vett szolgáltatások készpénzzel történő kiegyenlítése esetén a pénztártagnak a vásárláskor illetve a szolgáltatás igénybe vételekor a szolgáltatás ellenértékét ki kell fizetnie a szolgáltatónak. A tagnak a szolgáltatótól a hatályos jogszabályoknak megfelelő számlát, egyszerűsített számlát, vagy bizonylatot kell kérnie a Pénztár nevére. A számlán a pénztári szolgáltató feltünteti az igénybevevő pénztártag (a tag rendelkezése szerinti szolgáltatásra jogosult közeli hozzátartozó) nevét, vagy azonosítóját. A pénztártagnak el kell juttatnia a számla első
eredeti példányát a Generali Egészség-és Önsegélyező Pénztár posta címére (6713 Szeged, Pf. 109.) vagy pénztár személyes ügyfélszolgálatán át kell adni. A Pénztár a számla feldolgozása után a tag lakossági folyószámlájára vagy lakcímére utalja a tag pénztári egyéni egészségszámlájáról az összeget. Ebben az esetben a Pénztár a tag kiadásait utólagosan téríti meg.
Abban az esetben, ha a beküldött készpénzfizetési számla a pénztár nyilvántartási rendszerében történő rögzítését követő év december 31-ig bármilyen okból nem kerül kifizetésre, a felrögzített számla lezárásra kerül.
A számla – az elszámolás érdekében – legkésőbb a vásárlás évét követő naptári év december 31. napjáig be kell hogy érkezzen a pénztárhoz, ellenkező esetben a számla nem kerül elszámolásra.
Az a számla, amely a kiállítását követő év december 31-e után érkezik be a Pénztárhoz (elszámolás azaz kifizetés nélkül) iktatásra kerül, és ezen számlát a Pénztár csak írásos kérelemre juttatja vissza a tag részére.
A Pénztár csak azon termékek, szolgáltatások ellenértékét téríti meg, melyek a jogszabályi előírások, illetve a pénztári szabályzatok szerint a pénztáron keresztül finanszírozhatók.
A Pénztár kifizetési limitet alkalmaz, illetve részkifizetést teljesít az alábbiak szerint:
A Pénztár csak abban az esetben fizeti ki a számlák ellenértékét, ha az(ok) összege meghaladja az 5000 forintot (kifizetési limit). Az 5000 forint alatti számlákat a Pénztár összegyűjti, és amennyiben az összértékük eléri a fenti limitet, azok ellenértékét a pénztártag részére átutalja a szükséges fedezet rendelkezésre állásától számított
legfeljebb 15 napon belül.
A készpénzes fizetés lépései:
– a tag igénybe veszi a szolgáltatást;
– a szolgáltató számlát állít ki;
– a tag a számlát kiegyenlíti;
– a tag a számlát benyújtja a Pénztárnak;
– a Pénztár a számla ellenértékét – amennyiben annak formája és
tartalma megfelel a jogszabályokban, illetve a pénztári
szabályzatokban előírtaknak (így különösen, ha elérte a kifizetési
limitet) – kifizeti a tagnak a szükséges fedezet rendelkezésre
állásától számított legfeljebb 15 napon belül.
a) a bizonylat megnevezése és sorszáma vagy egyéb más azonosítója,
b) a bizonylat kibocsátásának kelte,
c) a termékértékesítést teljesítő, szolgáltatást nyújtó neve, címe és adószáma,
d) a vevő neve, címe, valamint közösségi adószáma – ennek hiányában adószáma -, ha a
vevő az adó fizetésére kötelezett,
e) a Közösségen belüli adómentes értékesítés esetén a vevő közösségi adószáma,
f) a teljesítés időpontja,
g) a termék (szolgáltatás) megnevezése, valamint besorolási száma, amely legalább
beazonosításához szükséges,
h) a termék, szolgáltatás – amennyiben ez utóbbi természetes mértékegységben
kifejezhető – mennyiségi egysége és mennyisége,
i) a termék, szolgáltatás egységára,
j) a termék (szolgáltatás) ellenértéke összesen,
k) a bizonylat végösszege.
A pénztártag a szolgáltató által kiállított készpénzfizetési számlát legkésőbb a kiállítás keltét követő év december 31-ig a Pénztárhoz eljuttatja és kéri az ellenérték egyéni számlájáról bankszámlájára való átutalását. Amennyiben a szolgáltatás csak orvosi javaslattal vehető igénybe és a pénztártag nem rendelkezik érvényes egyéni egészségtervvel, amely tartalmazná az igénybevett szolgáltatásra vonatkozó javaslatot, a számlához csatolva szükséges a szolgáltatásra vonatkozó orvosi javaslat beküldése. Ennek hiányában a Pénztár a számla összegét nem fizeti ki a pénztártag egyéni egészségszámlájáról. Abban az esetben, ha a beküldött készpénzfizetési számla a pénztár nyilvántartási rendszerében történő rögzítését követő év december 31-ig a hiányzó orvosi javaslat miatt nem kerül kifizetésre, a felrögzített számla lezárásra kerül.
Gyógyszertárban:
• Állatgyógyászati készítmények
• Barnítók, napozószerek napbehatás nélkül
• Borotválkozó szerek
• Élelmiszernek minősülő termékek (OÉTI engedélyes)
• Fogyasztószerek
• Hajfestékek, hajápolók
• Illatosító szerek
• Kozmetikum, arcápoló (Vichy, Eucerin sem!)
• Körömlakklemosó, körömépítő anyagok
• Minden nem OGYI engedélyes szer
• Rovar- és rágcsálóirtó szerek
• Szőrtelenítők
• Testápolók
• Táplálék-kiegészítők
Gyógyászati segédeszközök közül:
• EMKI vagy CE jelzéssel nem rendelkező gyapjú ágynemű
• Manikűrkészlet
• Mérleg
• EMKI vagy CE jelzéssel nem rendelkező víztisztító berendezés
Optikai szaküzletben:
• Napszemüveg dioptria nélkül
• Szemüvegtok, szemüveg törlőkendő
Fitnesz, wellnesz központokban:
• Szolárium
Sportoláshoz kapcsolódóan:
• Biliárd, sakk, kártyajáték kellékek
• Extrém sportokhoz kapcsolódó összes költség:
o vadászat
o ejtőernyőzés
o autó-motorsport
o repülősportok
• EMKI vagy CE jelzéssel nem rendelkező futóóra
• Horgásszék
• Kempingfőző
• Ló, lovaglóostor
• Motorcsónak
• Sportruházat, sportcipő
• Utazás költsége
Természetgyógyászattal kapcsolatban:
• Asztrológia
• Feng-shui
• Jóslás
• Spirituális tevékenység
A belépési nyilatkozaton fel kell tüntetni átlépési szándékát és megadni az átadó pénztár nevét. Pénztárunk ez alapján megkeresi az átadó Pénztárat (befogadó nyilatkozatot küldünk) és intézkedik számlaegyenlegének átutalásáról.
Az átlépését minden esetben jeleznie kell a másik Pénztár részére is!
Amennyiben a számla értéke nagyobb, mint az egyenlegén lévő összeg, részkifizetésre van lehetőség.
Ez abban az esetben lehetséges, ha jelenleg minimum 5000 Ft rendelkezésre áll a számláján. Ekkor első részletként elutaljuk azt az összeget, ami egyenlegén található.
Második részletet akkor indítunk, ha egyenlege ismét eléri az 5000 Ft-ot.
Harmadik részletet abban az esetben utal a rendszer, ha a teljes – maradék – összeg összegyűlik egyéni számláján.
A sporteszköz elszámolható egészségpénztári számla terhére, de csak adókötelesen, ami azt jelenti, hogy az összeget 15% SZJA terheli. Erről az igazolást következő év januárjában küldi ki Pénztárunk. A számla mellé legyen szíves csatolni az Életmódjavító szolgáltatások igénybevétele nyomtatványt. Az összeg csak ebben az esetben kerül kifizetésre.
Szemüvegszámlájának elszámolásához szükséges egy orvosi javaslat vagy a vizsgálati lap csatolása a számla mellé. Amennyiben ez nem érkezik meg, az összeg nem kerül kifizetésre, illetve kártyás vásárlás esetén adókötelessé válik.
Hozzátartozó részére készült szemüveg vásárlásakor a számlán mindenképp legyen feltüntetve a hozzátartozó neve is. Ebben az esetben a hozzátartozó nevére szóló orvosi igazolást kell csatolni a számla mellé.
Szemüvegszámlájának elszámolásához szükséges egy orvosi javaslat vagy a vizsgálati lap csatolása a számla mellé. Amennyiben ez nem érkezik meg, az összeg nem kerül kifizetésre, illetve kártyás vásárlás esetén adókötelessé válik.
Hozzátartozó részére készült szemüveg vásárlásakor a számlán mindenképp legyen feltüntetve a hozzátartozó neve is. Ebben az esetben a hozzátartozó nevére szóló orvosi igazolást kell csatolni a számla mellé.
Babaápolási termékek közül elszámolható az összes babakozmetikum (babanapozóból csak az 50-es faktorú), pelenka (textil is), cumisüvegből az etető cumi, mellszívó, orrszívó-porszívó, lázmérő, minden, amire az anyukának is szüksége lehet (egészségügyi betét, stb.) Javasoljuk, hogy mindenről kérjen számlát, küldje el Pénztárunk levelezési címére – ami nem elszámolható, azt ügyvitelünk nem rögzíti. Így biztosan nem marad ki semmi, amire szüksége lehet.
A táppénz kiegészítés elszámolható összege 100%. Amennyiben Ön táppénzes keresőképtelen állományban volt és kieső jövedelme keletkezett, a munkáltatója által leigazolt összeg (a kereset és folyósított táppénz összegének különbözete) 100%-át elszámolhatja egészség- és önsegélyező pénztárunkon keresztül. Kifizetéséhez a Kieső jövedelem igazolása nyomtatvány szükséges.